6 tipov, ako sa zabezpečiť predtým, ako príde recesia

Máte rodinu? Zabezpečte najskôr ju.

Napriek tomu, že odborníci neustále apelujú na dôležitosť dodržiavania zdravého životného štýlu, choroby našu populáciu neobchádzajú. Aktuálne sme v rámci rebríčka EU obsadili nelichotivé 7. najhoršie miesto so 45% úmrtnosťou na srdcovo-cievne ochorenia. Tie sa kedysi spájali so starnutím. Dnes sú považované skôr za dôsledok zlého životného štýlu. Skôr ako bude neskoro, uistite sa, že máte primerané poistenie pre prípad invalidity a životné poistenie, najmä pokiaľ máte deti, manžela alebo iných rodinných príslušníkov, ktorí sa spoliehajú na váš súčasný a budúci príjem. V prípade, ak máte poistenie zabezpečené zamestnávateľom, uistite sa, že krytie je naozaj dostatočné.

Doplňte svoj núdzový fond

V období rastu je skvelý pocit dopriať si všetko, čo máte radi. Od dobrého jedla po dovolenku. No práve dobré časy sú obdobím, kedy je vhodné vytvoriť si “vankúš” práve na tie horšie časy. Ak príde obava z nestabilnej ekonomiky, jednou z najlepších vecí, ktoré môžete urobiť, je zabezpečiť, aby ste mali na sporiacom účte finančnú rezervu vo výške minimálne 3 až 6 mesačných nákladov vašej domácnosti .

Nájdite jednoduché spôsoby, ako znížiť životné náklady

Možno sa budete čudovať, koľko peňazí zbytočne utrácate za príliš drahý paušál, rôzne streamovacie služby, či predplatné aplikácii, ktoré vôbec nevyužívate. Stojí za to, urobiť si revíziu a vytriediť si to, čo využívate a to, čo ste už dlhšiu dobu vôbec nepoužili. Vyberte si lacnejšieho mobilného operátora a poplatky za streamovacie služby si rozdeľte so známymi. Viaceré služby ponúkajú možnosť zdieľania jednej aplikácie pre viacerých používateľov. Pomôcť k úspore na výdavkoch môže aj revízia aktuálnych zmlúv, takzvaný finančný audit. Pokiaľ ide o poistné zmluvy, požiadajte svojho finančného sprostredkovateľa o kontrolu krytia či lacnejšej možnosti podobného produktu. V prípade ak, máte hypotéku, poraďte sa,  či nie je vhodný čas na jej refinancovanie.

Splaťte kreditné karty

Kreditná karta je dobrý pomocník, ale zlý pán. Bezúročné obodbie netrvá večne a preto je dobré transakcie na kreditnej karte pozorne sledovať. Ak bez problému zvládnete vyčerpanú sumu uhradiť počas bezúročného obdobia, nebudú vám účtované žiadne úroky, a nemusíte zaplatiť žiadne peniaze navyše. V prípade, že uhradíte len časť vyčerpanej sumy, účtujú sa vám úroky zo zvyšku neuhradenej čerpanej sumy. O tom, ako si urobiť lepší prehľad vo svojich financiách sme písali už v predchádzajúcom blogu.

Pokračujte v investovaní

Keď akciový trh klesá a všetci sú v panike, pokračovať v investovaní sa môže zdať nelogické. Musíte si však uvedomiť, že tieto výkyvy sú v rámci dlhodobej stratégie investovania úplne bežné. To znamená, že ak chcete, aby vaše investície mali čo najväčšiu šancu rásť, investovať musíte pravidelne. Jednoduchý a efektívny spôsob je automatizácia platieb, ktorú si jednoducho nastavíte v internet bankingu sami alebo vám s tým pomôže váš finančný sprostredkovateľ.

Spoľahnite sa na čas

Či už sa recesie obávate alebo nie, dobrou správou je, že týchto 6 tipov vám pomôže vybudovať slušné finančné základy bez ohľadu na to, ako sa darí ekonomike.

Zdieľajte článok

Ak sa vám tento článok páčil, môžete ho zdieľať.

Mám záujem o viac informácií

Po vyplnení údajov Vás budeme kontaktovať