Kúpiť byt alebo postaviť vlastný dom?

Oplatí sa kúpiť byt, dom alebo si postaviť niečo vlastné? Na túto otázku odpovedal pre portál Finsider náš projektový manažér Finportal pre reality Michal Kubík.

Na túto otázku sa môžeme pozrieť z viacerých pohľadov. Pri investíciách všeobecne sa podľa treba držať určitých pravidiel a jasne si definovať cieľ investície ako aj časový horizont. Pri investovaní do nehnuteľnosti je rozhodujúci podiel na investíciu do nehnuteľnosti slúžiacej na vlastné bývanie, respektíve na ochranu finančného majetku pred infláciou prípadne jeho tvorbou aktív. V týchto odpovediach sa bude vychádzať z toho, že mám záujem o nehnuteľnosť za účelom riešenia vlastného bývania.

V prípade, že chcete kúpiť nehnuteľnosť, ktorá je skolaudovaná prostredníctvom financovania cez hypotekárny úver, určite to platí ju aktuálne kupovať, keďže stále porovnanie cien prenájmu nehnuteľností vs. Úrokové sadzby sú stále pod uložené 1,5 percenta za desať rokov fixácií a teda aj ďaleko pod vývozom ak berieme údaj z 20. februára 2022

V prípade, ak chcete kúpiť nehnuteľnosť v hotovosti, uvažujete či je vhodný čas tak si myslím, že je. V dobe rastúcej inflácie, ktorá bude pokračovať celý rok je to ideálny nástroj na spojenie dvoch cieľov a to riešenia vlastného bývania a tiež ochránenie finančného majetku pred infláciou. Je samozrejme dôležitý, potrebný časový horizont, a tiež na Slovensku, v ktorej plánujete lokalitu. 

Ak kupuje byt alebo dom vo výstavbe, je dobre si právne podchytiť konečnú cenu a vplyvy na vývoj ceny pre kupujúceho, nakoľko vidíme veľký rast cien,. Snahou developerov stavebných firiem môže byť (aj oprávnene) toto zdražovanie pretaviť v čase dokúpenia cien, keďže svoje marže majú vyrátané v aktuálnej zmluve v čase podpisu a je normálne, že nechcú byť na svojich projektoch stratoví.

Preto odporúčame byť opatrný pri kúpe nehnuteľností, ktorý bude kolaudovať o rok resp. dva. V prípade financovania cez hypotekárny úver je dôležité vybrať si developerský projekt, ktorý majú niektoré banky v portfóliu, najlepšie ktorého kolaudácia je plánovaná na tento rok. V prípade je schváliť a podpísať hypotekárny úver s aktuálnymi výhodnými podmienkami a mať tiež možnosť definovanú jasnú kúpnu cenu v rezervačnej zmluve alebo zmluve o budúcej zmluve.

V prípade financovania výstavby rodinného domu, ktorý je aktuálnym klientom stavia svoju pomoc, je spojená s tým, že predpokladaná výška nebude s reálnou výškou investícií. Vidíme, že dostupnosť stavebných materiálov je obmedzená a cena stavebných materiálov rastie, teda aj ostatné náklady ako energia a podobne. Čo sa týka úrokových sadzieb pri hypotekárnych úveroch na výstavbu RD sú totožné s ponukou RD alebo bytom.

Opatrný by mal byť klient v situácii, ak nemá dostatok vlastných zdrojov a chce financovať hypotekárny úver. Ak by sme využili, kým sa situácia stabilizuje, pretože sa môže dostať do situácie, kedy banka bude na uvoľnenie finančných prostriedkov vyššie zhodnotiť rozostavenie a bez vlastných zdrojov alebo doplnkovej formy financovania to nebude možné. Z pohľadu hypotekárneho úveru, tak všetky typy sa riešia rovnako ako financovaný účelový úver, aj úrokové sadzby budú rovnaké.Rozdiel môže s tým, že pri kúpe bytu vo výstavbe môže klient stretnúť s postupným čerpaním hypotéky. V tomto prípade platí, že úplne vyčerpávajú hypotéky z vyčerpanej čiastky klienta. Istinu začne splácať až následne. Teda tieto úroky mu predražujú hypotekárny úver.

Článok je prevzatý zo stránky www.finportalreality.sk so súhlasom autora

Zdieľajte článok

Ak sa vám tento článok páčil, môžete ho zdieľať.

Mám záujem o viac informácií

Po vyplnení údajov Vás budeme kontaktovať