Spod matraca cez vkladné knižky až po investičné fondy…….. Kam s úsporami??

Problém úschovy peňazí či cenností ľudí trápi od nepamäti. Od prvých ľudí čo svoje cennosti schovávali pred lúpežníkmi až po maniere z čias socializmu, kde sa nejaká tá „kačka“ našla v hrnčeku na poličke či pod matracom.  Tieto časy sú však nadobro za nami a dnes v 21. storočí máme viacero možností ako bezpečne uložiť svoje financie a zároveň na nich aj získať. Takže akými spôsobmi si vieme finančne prilepšiť tak, aby sme sa nemuseli báť o svoje financie?

Zlaté časy vkladných knižiek z konca 90-tych rokov, kde sa úroky šplhali do astronomických výšok sú už dnes nenávratne preč a môžeme na ne len nostalgicky spomínať. Podobne na tom začínajú byť čoraz menej výhodné terminované vklady, pri ktorých banky od roka k roku stále viacej znižujú svoje úrokové sadzby. Dnes nie je výnimkou ak vám banky na otázku ohľadom úrokovej sadzby na terminovanom vklade odpovedajú vetami „Terminované vklady už neponúkame“ alebo odpovedia jednoducho „0,01 % p.a.“. Kam teda s financiami ak vkladné knižky sú už históriou a  terminované vklady sa pomaličky premieňajú na „Neterminované vklady“???? 

Znamená to, že sa znovu vrátime k matracom či hrnčekom na poličke alebo necháme financie len ležať na bežnom účte, kde nám ich pomaličky nahlodáva inflácia?

Odpoveď znie NIE. Je potrebné si uvedomiť, že banky už dávno nie sú nositeľom jedinej finančnej akreditovanosti. Takže, aby sme sa dostali ku koreňu riešenia, kde teda máme mať uložené svoje finančné prostriedky tak, aby sme na nich dokázali získať a zároveň boli v bezpečí? Odpoveďou sú samozrejme investície.

veď investície sú len pre bohatých, čo si môžu dovoliť investovať desiatky tisíc eur.. alebo to nie je pre bežných ľudí…. či niečo v zmysle môjho kamaráta kamarát pozná známeho, ktorý pri investíciách došiel o tisíce eur …..

Veľa ľudom pri slove investícia prebehne viacero myšlienok a nie vždy sú spojené práve s pozitívnym ohlasom. Najčastejšie to býva možno myšlienka „veď investície sú len pre bohatých, čo si môžu dovoliť investovať desiatky tisíc eur.. alebo to nie je pre bežných ľudí…. či niečo v zmysle môjho kamaráta kamarát pozná známeho, ktorý pri investíciách došiel o tisíce eur …..“. Tieto myšlienky sú väčšinou neopodstatnené a nepravdivé, investovanie už dávno nie je otázkou majetnejšej vrstvy či len smotánky. Rôzne finančné inštitúcie ponúkajú investície pre potreby každého z Vás. Či už ide o krátkodobé, stredné či dlhodobé investovanie, zväčša sa vždy vyplatí. Rôzne spoločnosti dnes ponúkajú aj program pravidelného investovania, pri ktorom vám stačí investovať len niekoľko desiatok eur mesačne, aby ste si našetrili na veci, služby či zážitky s rodinou.  Všetko záleží samozrejme od Vás a vašej finančnej situácie. Sú investície, ktoré sú bezpečnejšie a na kratšiu dobu a zaistia Vám primeraný výnos a sú investície, ktoré sú aj rizikovejšie a dlhodobejšie, no zato výnos môže byť nad Vaše očakávania.

Ak si predsa len nebudete istý s výberom, aký typ investície je pre Vás ten najvhodnejší vždy sa môžete obrátiť na finančného poradcu, ktorý Vám s výberom ochotne pomôže.

Zdieľajte článok

Ak sa vám tento článok páčil, môžete ho zdieľať.

Mám záujem o viac informácií

Po vyplnení údajov Vás budeme kontaktovať